Subiektywnie o książce: 7 nawyków skutecznego działania
Recenzja książki: 7 nawyków skutecznego działania. Inspirujące lekcje doskonalenia wewnętrznego i twórczych relacji z innymi.
Autor: Stephen R. Covey
Dla kogo wg mnie jest ta książka:
Warto, żeby książkę przeczytali Ci, którzy tego jeszcze nie zrobili 😉
Stanowisko na jakim pracujcie nie ma znaczenia. Jeśli chcesz zadbać o swój rozwój lub jesteś/będziesz odpowiedzialny ze wsparcie rozwoju innych ludzi warto żebyś poznał tę książkę.
Świetnie rozszerzy perspektywę osobom, które lubią poddawać się testom psychologicznym – zapewni im samopoznanie bez zadawania pytań kwestionariuszowych.
Co uważam za fajne w tej książce:
- Pozwala na jednoznacznie rozróżnienie dwóch poziomów odnoszenia sukcesów w życiu. Poziom głęboki, trafiający w sedno bycia człowiekiem (poziom etyki charakteru) oraz powierzchowny, plasterkowy, jak to on nazwał poziom „osobowości”. Sformułowanie „osobowość” ma trochę inne znaczenie w psychologii, ale najistotniejsze jest pokazanie przez autora tej dychotomii.
- Ten podział świetnie się zgrywa z dwoma sposobami zaspokajania potrzeby godności wg Kosewskiego!
- Spójność wewnętrzną, pokorę, wierność, umiar, odwagę, sprawiedliwość, cierpliwość, prostotę, skromność i hasło „nie czyń drugiemu co Tobie nie miłe” są wymieniane przez autora jako zasady prawdziwie skutecznego działania i osiągania w życiu trwałego szczęścia.
- W kontrze wymienia on, tak cenione na rynku pracy przez kilkadziesiąt ostatnich lat, umiejętności związane z wpływaniem na innych ludzi, komunikowaniem się, czy pozytywnym nastawieniem. Dlaczego w kontrze? Dlatego, że bez większej głębi – bycia sobą i działania według swoich wartości są one tylko fasadą, formą prezentacji swojego wizerunku.
- Pokazuje największą użyteczność dbania o swoje zachowanie i rozwój umiejętności interpersonalnych właśnie w kontekście fundamentalnych wartości, jakie są dla Ciebie ważne.
- Podpowiada, że odwrotna kolejność, może być zgubna dla naszej długoterminowej efektywności i satysfakcji z życia. Gdy brak nam autentycznej siły i uczciwości charakteru kolejne życiowe wyzwania przyczynią się tylko do pokazania tego innym. Niezależnie od wysiłków wkładanych w autoprezentację.
- Podkreśla jak wiele zależy od nas, naszego sposobu patrzenia na świat.
- Dzięki tej lekturze możesz dowiedzieć się, jak wysoko możesz sobie postawić cele rozwojowe oraz gdzie są granice rozwoju osobistego.
- Daje jasne wskazówki jak przejść od najniższego poziomu rozwoju – zależności do dalszych etapów rozwoju.
- Pokazuje w czym różnimy się jako ludzie od bezwolnych marionetek. Reaktywnych uświadamia o istnieniu przestrzeni między bodźcem a reakcją, o której możemy decydować.
- Mówi o tym, że ludzie proaktywni podporządkowują reakcje swoim wartościom! I zadają sobie zawsze pytanie o swoją misję życiową i zawodową!
- Przedstawia kolejne dowody na to, że zaufanie jest najwyższą formą motywowania innych ludzi.
- Unaocznia pułapki niezależności tak rozpanoszonej w naszej gospodarczej rzeczywistości.
- Pokazuje, że efektywna praca zespołu opiera się na współzależności i daje wskazówki jak do niej doprowadzić.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:
- Momentami użyte sformułowania nie są precyzyjne.
- Przydałby się opis weryfikacji naukowej przedstawianych pojęć.
Liczba stron książki: 363
Dodatkowe zalety książki wg mnie to:
Duża czcionka 😉
Dodatkowe informacje:
Książkę do recenzji wybrałam sama.
OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))
Lubisz czytać? Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Może też się przyda, bo tematyka nieco zbliżona – chociaż raczej skuteczne działanie, ale na poziomie zespołów: „The 4 Disciplines of Execution”, której Covey jest współautorem. Moja recenzja tu https://www.k85.pl/recenzje/the-4-disciplines-of-execution/
Ta książka to bardzo dobry poradnik dla wszystkich osób, które chciałyby osiągnąć sukces zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.