Subiektywnie o książce: W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem
Autorzy: Kelly Wilson, Troy Dufrene
Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:
Męczysz się z odczuwaniem na co dzień lęku i niepokoju. Jeśli zamartwiasz się o to, co będzie, obawiasz się tego, że będziesz bał się w przyszłosci lub zbyt często rozpamiętujesz to, co stało się w przeszłości.
W Psychologicznym GPS możesz popatrzeć na siebie całościowo, także w kontekście zarządzania swoimi emocjami. Książka „W sieci natrętnych myśli” uzupełnia tę wiedzę o to, jak możesz podchodzić konkretnie do niedającego Ci spokoju lęku.
Co uważam za fajne w książce „W sieci natrętnych myśli”:
- Pozwala na zmianę w myśleniu o doświadczaniu przez nas lęku w różnych życiowych momentach.
- Opisuje sześć różnych procesów psychologicznych, które można zoptymalizować doprowadząc do wytworzenia u siebie większej psychologicznej elastyczności.
- Podpowiada, jaka jest różnica między lękiem a strachem.
- Mówi o jednym z moich ulubionych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi emocjami i myślami czyli o defuzji poznawczej i, moim zdaniem najbardziej lękotwórczym, mechanizmie fuzji poznawczej.
- Spoiler alert. Ta cudna defuzja poznawcza to nic innego jak umiejętność zachowania dystansu do własnych myśli, pomysłów i wizji przyszłości. To podchodzenie do swojego dyskursu wewnętrzengo z życzliwą rezerwą. To nieprzywiązywanie zbytniej wagi do swoich myśli. To brak ślepej wiary w prawdziwość wszystkich swoich obaw. I o tym więcej przeczytacie w tej książce 🙂 Defuzja poznawcza jest przeciwieństem do fuzji poznawczej, czyli dosłownego traktowania swoich myśli i brania ich za pewnik, mimo braku dowodów.
- Wskazuje, przewrotne na pierwszy rzut oka, sposoby „poradzenia sobie” z uporczywym lękiem.
- Opisuje „niedogodności” związane z kategoryzowaniem i szufladkowaniem zaburzeń lękowych.
- Dobry początek dla tych, którzy żyją w cieniu lęku lub paniki. Dobra lektura także dla tych, którzy są w trakcie psychoterapii.
- Zawiera kilkanaście ciekawych ćwiczeń – gier, które rozwijają umiejętności radzenia sobie/zmianę podejścia do odczuwania lęku i niepokoju.
- Przedstawia istotę lęku jako wewnętrznego niepokoju wywołanego niepewnością i silnie zakorzenioną skłonnością nas ludzi, do rozwiązywania problemów. Mówi o tym, że lęk nie ma umiejscowienia w tereźniejszości – tylko w przeszłości i przyszłości i o tym, co z tego wynika dla Ciebie.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:
Osobista preferencja: nie przepadam za poezją, a użyto jej kilkakrotnie dla zobrazowania różnych mechanizmów. Nie zaburzyło to jednak zupełnie wydźwięku merytorycznego całego tekstu.
Liczba stron książki: 209
Dodatkowe informacje:
Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama.
OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))
Lubisz czytać? Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Chyba będę musiała zainwestować w tą książkę, ponieważ mam trochę problemy z nawracającymi, natrętnymi myślami. Do tej pory radziłam sobie z nimi tak, że zawsze jak się pojawiały to próbowałam zająć głowę czymś innym, np. oglądaniem rtv – telewizora.