Kiedy organizm Ci podpowiada – to za dużo!
Sygnały, które nagminnie ignorujemy
Ciągłe zmęczenie, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, objawy żołądkowo-jelitowe, ciągłe niedospanie? Przystopuj, bo Twój organizm daje Ci wyraźny znak, że jest przemęczony i wymaga odpoczynku. Nie mówię tu o wypaleniu zawodowym, a o somatyzacji, która jasno wskazuje, że organizm musi się zresetować.
Jak mądre ciało pokazuje Ci co robić a czego nie
Objawy somatyczne (gr. somatikos – cielesny, związany z ciałem) to ogromny sygnał, by zwolnić. Organizm jest po prostu przemęczony, zarówno fizycznie jak i psychicznie i po prostu nie daje rady. Na początku organizm wysyła Ci słabe sygnały, które niestety najprawdopodobniej bagatelizujesz, są to np. bóle głowy czy karku. W dalszej kolejności dochodzą inne objawy tj.
– objawy żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, biegunki, zaparcia),
– objawy sercowo-płucne (np. uczucie ucisku i bólu w klatce piersiowej),
– zaburzenia snu,
– dolegliwości skórne (pieczenie lub swędzenie skóry),
– dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego.
Takich objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do poważnych schorzeń tj. nerwice, tężyczka czy depresja.
Banalne rady mają czasem kolosalne znaczenie
Mimo, że brzmi to banalnie, warto dopuścić do siebie myśl, że aby prawidłowo funkcjonować naprawdę należy regularnie odpoczywać. Trzeba znaleźć chwile na to, by się zrelaksować, spędzić czas z najbliższymi i po prostu „nie robić nic”.
Każdy z nas jako człowiek, rodzic czy pracownik ma swoje granice wytrzymałości i powinien słuchać swojego ciała. Spróbuj znaleźć czas na odpoczynek, bo jeśli będziesz nieustannie przemęczony nie tylko Ty będziesz działał na pół gwizdka w pracy, ale także najbliżsi nie skorzystają z Twojej obecności.
Co zatem możesz zrobić dla siebie? Czy to nie jest odpowiedni czas, aby dać odpocząć sobie i swojemu organizmowi?
Autorką tekstu jest Ewelina Rędzia – Woźniak pracownik socjalny, politolog, dziennikarz. W zawodzie pracownika socjalnego od 6 lat (praca terenowa, ze zjawiskiem przemocy w rodzinie i pieczą zastępczą), przez 2 lata pełniła funkcję kuratora sądowego w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich.
*/*
Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Chcesz sobie przypomnieć, usystemtyzować wiedzę o procesach zarządzania – zapraszam do lektury Skutecznego Menedżera.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! 🙂 Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem 🙂
Myślę, że odpoczynek jest bardzo ważnym czynnikiem sukcesu, niestety często zaniedbywany. Umiejętność odpoczywania jest bardzo ważną kompetencją. Bez tego trudno podejmować trafne decyzje, szczególnie jeżeli działamy przy dużych projektach lub pod presją czasu.
Nic nie jest ważniejsze niż nasze zdrowie, dlatego przy jakichkolwiek sygnałach o przemęczeniu organizmu, powinniśmy zwolnić. Nawet jednodniowy reset może być dla nas zbawienny, w celu regeneracji sił.
Dokładnie! Jakie są Twoje sposoby na regenerację? Czy stosujesz któreś z opisanych tutaj? https://www.jakzarzadzacpoludzku.pl/co-powinno-sie-znalezc-w-apteczce-szefa-i-pracownika/
Dziękuję za ten głos! Dokładnie – im większa presja, im bardziej odpowiedzialne zadania i większe projekty tym większą wagę powinniśmy przykładać do umiejętnego przestawiania się w tryb nabierania oddechu i regeneracji do kolejnej „akcji”.
Trochę już przeczytałem na ten temat, ale muszę powiedzieć, że dopiero Twój artykuł mnie w pełni przekonuje. Ma to “coś”. Zdecydowanie polecam innym i będę czekał na podobne wpisy.
Przez długi czas zmagałam się z różnymi problemami jelitowo-żołądkowymi! Codziennie bolał mnie brzuch, miałam nudności i ogólne złe samopoczucie. Myślałam, że to jakieś choróbsko, ale po obszernych badaniach, m.in. USG jamy brzusznej dowiedziałam się, że nic takiego mi nie jest i są to tylko objawy somatyczne, bo byłam przemęczona… Bardzo ważny wpis. Dużo osób takie objawy ignoruje i nic z tym nie robi, a po prostu czasami trzeba sobie odpuścić i wypocząć.