Odkryj swoje przyczyny odwlekania

Napisano na ten temat wiele książek i artykułów, przygotowano też wiele kursów. Ale temat prokrastynacji co rusz powraca, bo sporo osób wciąż ma problem z odwlekaniem.
Dlaczego tak się dzieje, że odwlekasz?
Nie istnieje jedna przyczyna prokrastynacji. Może także dotyczyć ona wielu, jakościowo różniących się od siebie działań, z których każde może mieć inną przyczynę.
Odwlekanie sprzątania domu, odwlekania trudnej rozmowy z teściową lub konieczności napisania tekstu na bloga – mogą mieć inne podłoże.
Często tylko dotarcie do rzeczywistej przyczyny problemu powoduje, że jesteś w stanie zmienić to co wydaje się niezmienialne. Ważne, żebyś zdał sobie sprawę, z jakiego powodu odwlekasz tę konkretną czynność. Ta świadomość to pierwszy krok do zmiany.
Jednym z głównych problemów związanych z prokrastynacją jest fakt, że często stanowi ona jedynie „wierzchołek góry lodowej”. Oznacza to, że problemem nie jest samo odraczanie przez Ciebie zadań w czasie.
Odwlekanie a powrót do korzeni
Problem może tkwić o wiele głębiej, a najczęstszą jego bazę stanowi trudne dzieciństwo. Związane z nim utrwalone schematy myślenia, odczuwania i działania prowadzą do odwlekania. Więcej możesz poczytać o tym np. tutaj.
Najczęstsze powody odwlekania
Poniżej znajdziesz listę najczęstszych powodów, przez które być może niepotrzebnie odwlekasz swoje działanie:
– sytuacja, z którą przyjdzie Ci się zmierzyć jest dla Ciebie trudna emocjonalnie
– stosujesz samoutrudnianie, czyli w pewien sposób sabotujesz działania, które mogłyby przynieść Ci korzyść i zakończyć się sukcesem
– obawiasz się porażki
– obawiasz się konfrontacji z określoną sytuacją lub osobą
– obawiasz się zmiany, która wiąże się z podjęciem określonego działania
– odwlekasz z lęku przed nieznanym
Mniej oczywiste przyczyny odwlekania działania
A może prokrastynujesz:
– z uwagi na trudne lub wręcz traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa jesteś uzależniony od trudnych emocji. Wikłasz się w sytuacje typu niedostarczanie zadań na czas, opuszczenie spotkań, bo zapewniają Ci odpowiednią ich dawkę
– doskwiera Ci perfekcjonizm i obawiasz się, że nie uda Ci się zrealizować zadania w tak doskonały sposób jak tego pragniesz
– Twoje działanie podyktowane jest tzw. „negatywną tożsamością”.Czyli możesz mieć negatywny obraz samego siebie a to powoduje, że nieświadomie działasz tak, aby potwierdzić to przekonanie.
– odwlekasz z uwagi na działanie mechanizmu wewnętrznego obrońcy, więcej na ten temat znajdziesz tutaj
– stawiasz bierny opór na zasadzie „nie bo nie”. Twoje zachowanie jest czymś w rodzaju buntu przed nakazami i zakazami, które stawiano Ci w dzieciństwie
– odwlekanie i ciągłe opowiadanie o tym wszem i wobec, że próbowałeś już wszystkich metod i absolutnie nic nie pomogło. Odwlekanie tutaj jest formą skupiania na sobie uwagi innych
– prokrastynacja jest spowodowana nieumiejętnością zaopiekowania się z sobą. Jeśli w dzieciństwie byłeś zaniedbywany, opiekun nie dbał o Ciebie należycie to Ty też dzisiaj nie potrafisz zrobić tego właściwie. I właśnie dlatego odwlekasz regularne badania, albo nie umiesz zaplanować kolejnych kroków w danym zadaniu
– zgodnie z działaniem mechanizmu modelowania, czyli naśladowania przejąłeś unikowy lub skupiony na emocjach styl radzenia sobie ze stresem od rodziców.
Chcę po prostu działać a nie zajmować się psychologią…
Czytając powyższe stwierdzenia możesz czasem mieć wrażenie, że niektóre są wręcz absurdalne. Wynika z nich bowiem, że odwlekasz swoje działania, bo tak naprawdę boisz się cokolwiek zmienić w swoim życiu. Albo działasz pod wpływem mechanizmów, których do końca sobie nie uświadamiasz.
Być może w Twoim umyśle od razu pojawiło się zdanie: „Co za bzdury”.
Co jeśli w przeszłości żadna z technik poradzenia sobie z prokrastynacją nie zadziałała u Ciebie? Warto zastanowić się głębiej nad tym, co zostało napisane powyżej. Prokrastynacja marnuje Twój potencjał i może podważać zaufanie innych do Ciebie. Dlatego warto próbować ograniczać ją aż do skutku.
Autorką tekstu jest Agnieszka Sroka – z wykształcenia psycholog, z zamiłowania fotograf, pasjonatka wszelkiego rodzaju działań kreatywnych.
*/*
Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie? Zapraszam różnież do lektury nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Instagramie Linkedin lub do grupy fb praca z sensem.
Istotny temat. Ważne jest też to, żeby nie nadawać odwlekaniu samemu w sobie szczególnej wagi. Jeśli odpuszczamy, to paradoksalnie pewne rzeczy zaczynają się dziać samoistnie w swoim czasie. Cokolwiek się nie wydarza jest nieprzypadkowe.
Zgadzam się, że zrozumienie głębszych przyczyn odwlekania jest kluczowe dla wprowadzenia trwałych zmian. Szczególnie poruszyło mnie, jak różne emocjonalne i psychologiczne aspekty z dzieciństwa mogą wpływać na nasze obecne nawyki. Zamierzam przeanalizować swoje własne wzorce zachowań, aby lepiej zrozumieć, skąd bierze się moja prokrastynacja. Czy ktoś z Was miał podobne doświadczenia i mógłby podzielić się swoimi sposobami na radzenie sobie z odwlekaniem?