Subiektywnie o książce: Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców
Warto przeczytać tę książkę jeśli:
W Psychologicznym GPS możesz popatrzeć na siebie całościowo, także w kontekście bardziej komfortowego wchodzenia i wychodzenia z trudnych relacji w pracy i domu.
Książka „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców” jest znakomitą bazą wiedzy o tym, jak podchodzić i zachowywać się w relacji z dorosłymi, którzy pełnią ważne role w naszym życiu, ale są niedojrzali emocjonalnie.
Co uważam za fajne w książce „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców”:
- To literatura obowiązkowa, dla tych, którzy mają podejrzenie, że ich bliscy (także współpracownicy) nie są w stanie zaangażować się w normalną, bliską relację z zachowaniem zdrowych granic z powodu niskiej dojrzałości emocjonalnej.
- Diagnoza narcystyczne/psychopatyczne itp. zaburzenie osobowości, czyli m.in. posiadnie zbyt niskiego poziomu empatii, aby zaspokoić naturalne potrzeby dziecka jest oceniająca i niezwykle trudna do zaakceptowania. Niewiele osób może przełknąć taką gorzką pigułkę wiedzy na temat swoich rodziców. Autorzy posługują się mniej stygmatyzującym terminem „niedojrzały emocjonalnie”. Wyjaśnia to bardziej obrazowo a mniej oceniająco, dlaczego ten ktoś, kto powinien był odpowiadać za bezpieczeństwo emocjonalne (to fizyczne nie jest wystarczające!) i budowanie bliskości (z nami jako dziećmi) tego nie zrobił i nie zrobi w przyszłości.
- Lektura pozwala nabrać dystansu do osób o niskiej dojrzałości emocjonalnej (której nie muszą towarzyszyć deficyty intelektulne, przez co sprawiają wrażenie dorosłych).
- Na bazie książki będziesz mógł określić poziom dojrzałości emocjonalnej swoich bliskich i zobaczyć jak ich krzywdzące dla Ciebie zachowania wiążą się z deficytem dojrzałości emocjonalnej a nie z jakimiś Twoimi cechami.
- Kompleksowo opisuje skutki dla wychowanków rodziców niedojrzałych emocjonalnie i sposoby poradzenia sobie z tym dziedzictwem (samotności emocjonalnej, braku pewności siebie, poczuciem odrzucenia, braku poczucia skuteczności mimo odnoszenia sukcesów, gniewem itd.).
- Pozwala zrozumieć smutną prawdę, że takie osoby bardzo często nie mają wykształconej zdrowej, spójnej tożsamości, stabilnego poczucia własnego „ja”. Więc „pod spodem” niestety nie ma tego, czego byśmy oczekiwali od rodzica. Zaniedbane dziecko nie dostanie więc upragnionej bliskości. Przynajmniej nie od tej osoby.
- Przejawem niskiej dojrzałości emocjonalnej są manipulacja, gierki, nieustanne próby wywierania wpływu i próby trzymania kogoś „blisko”. Słowem kluczem opisującym relacje z osobami o niskiej dojrzałości emocjonalnej powinno być „uwikłanie emocjonalne„!
- Nie ma sprawdzającej się w 100% rady, jak postępować w dramatycznej sytuacji posiadania rodzica o takiej specyfice. W tej książce znajdziesz jednak wiele podpowiedzi jak nie dać się wciągnąć w gry niedojrzałego emocjonalnie rodzica.
- W książce jest wiele wskazówek jak rozwijać także swoją dojrzałość emocjonalną 🙂
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:
Jak dla mnie troszkę zbytnio uproszczono opis strategii radzenia sobie przez dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców („eksternalizatorzy” i „internalizatorzy”).
Więcej o tym możesz przeczytać w Poradniku Psychologiczny GPS.
Liczba stron książki: 249
Dodatkowe informacje:
Książkę do recenzji Wam wybrałam sama.
OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))
Lubisz czytać? Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.