Rozwój sztucznej inteligencji w najbliższej przyszłości. Czy 800 mln ludzi straci prace?
Dla „Jak zarządzać po ludzku” Sławomir Drążkiewicz – absolwent Politechniki Krakowskiej z 7 letnim doświadczeniem w branży IT – konsultant, specjalista, szkoleniowiec i prezenter na różnych wydarzeniach branżowych, pracujący na co dzień z inżynierami i specjalistami w polskim przemyśle.
Rozwój sztucznej inteligencji – skąd to zamieszanie?
Ostatnio pojawia się coraz więcej informacji mówiących o rozwoju sztucznej inteligencji i szansach, które otwierają się przed nami. Z drugiej strony coraz silniejsze są też głosy, które mówią o zagrożeniach z tego płynących. Nie są to głosy odosobnione zwłaszcza, że mówią to takie osoby jak genialny fizyk Stephen Hawking (1) czy przedsiębiorca i wizjoner Elon Musk (2). Co więcej ostatnio media zagraniczne rozpoczęły debatę na podstawie badań zakładających, że do 2030 roku 800 mln ludzi na świecie straci pracę (3) z powodu automatyzacji. Gdzie więc leży prawda i co to oznacza dla firm już dzisiaj?
Robot nie tylko na produkcji
Choć dla wielu może to być zaskoczeniem, to widok robota na hali produkcyjnej większych przedsiębiorstw przestaje dziwić. Pewne jest już teraz, że prędzej czy później roboty zobaczymy w roli prawników, a nawet lekarzy (4) i terapeutów. Niedawno komputery pobiły człowieka w testach ze znajomości prawa, lepiej niż człowiek rozpoznają choroby, a nawet wygrywają w testach wiedzy i teleturniejach (np. w amerykańskim odpowiedniku teleturnieju „Va Banque” (5). To wszystko już się wydarzyło, teraz tylko należy poczekać na wkroczenie tych urządzeń w życie na większą skalę.
Chciałbym Cię zapytać, zanim przejdziesz do dalszej lektury: czy uważasz, że XX w. przyniósł nam duży skok technologiczny? Pewnie odpowiedziałeś twierdząco. To teraz pomyśl o tym, że taki sam skok jak ten, który zajął nam cały XX wiek został już poczyniony w latach 2000-2014. Kolejny zostanie poczyniony w 7 lat do 2021 roku. A czasy kolejnych „powtórzeń” XX w. będą z czasem tylko maleć.
Co to oznacza dla nas?
Co to może oznaczać dla polskich przedsiębiorstw i w jaki sposób dział HR powinien być przygotowany na zmiany, które czekają nas w najbliższych latach? Na pewno trzeba być przygotowanym na to, że każda branża – nie tylko te zajmująca się nowoczesnymi technologiami – zacznie przyspieszać w ogromnym tempie, a praca dużych firm będzie musiała zostać uelastyczniona w taki sposób, aby móc nadążać za tymi zmianami. Ta elastyczność będzie miała na celu takie prowadzenie biznesu, aby jak najszybciej móc reagować na zmiany rynku i wymagania klientów przy minimalnych kosztach.
Nie pracujesz w branży technologicznej i myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Twoja praca również – szybciej niż myślisz – zostanie w pewnym stopniu zautomatyzowana. Nieistotne, czy pracujesz w branży budowlanej, usługach medycznych, transporcie osób czy jakiejkolwiek innej branży, o której nawet nie pomyślałbyś, że w niej praca ludzi może być zastąpiona przez roboty (10).
Co w takim razie możesz zrobić w pierwszej kolejności nie chcąc zostać w tyle? Na początek proponuję zdać sobie sprawę z tego, że świat, który Cię otacza będzie niebawem wyglądać inaczej i że zmiany te wydarzą się jeszcze za Twojego życia. I to wielokrotnie. Ta świadomość pozwoli Ci patrzeć na zachodzące zmiany w formie szansy i potencjalnych możliwości wykorzystania pracy sztucznej inteligencji do wzniesienia swojej pracy na wyższy poziom.
Wykorzystanie czasowe – pierwszy krok
Samochód w leasingu? Normalne. Telefon służbowy w abonamencie? Każdy to ma. Elastyczność oznacza też dostrzeżenie wygody we wszystkich produktach oferowanych jako usługi. Microsoft Office jako usługa? To już się dzieje. A system operacyjny Windows jako usługa? Windows 10 będzie oferowany w tym modelu (6). A co dalej? Pracownik, inżynier jako usługa? Coraz więcej firm zauważa, że konieczność pracy 8 h w biurze staje się przeżytkiem. Inteligencja jako usługa? Dlaczego nie! Ray Kurzweil – jeden z naukowców, którego dotychczasowe przewidywania sprawdzały się z dużą dokładnością – twierdzi, że w 2030, jeżeli tylko będzie taka potrzeba, to będzie można połączyć nasz umysł z zasobami w chmurze pozwalającymi zwiększyć „moc obliczeniową” naszego mózgu (7). Nieśmiertelność? Coraz częściej przewiduje się, że możliwe jest to jeszcze w tym wieku.
Dzisiejsza firma nastawiona na przyszłość
Wiele firm dostrzega, że efektywność jest ważniejsza niż kontrola. Pracownik może tak samo wydajnie pracować i na czas dostarczać zakończone zadania pracując w domu jak i w miejscu pracy. Przecież w większości pracownikowi jest potrzebny jedynie Internet (chmura), telefon (abonament), komputer (leasing) i oprogramowanie w chmurze, do którego może zalogować się z dowolnego miejsca (subskrypcja).
Niestety wciąż jeszcze wielu managerów uważa, że jedynie baczne obserwowanie pracy swoich podwładnych jest gwarantem rzetelnie wykonanej pracy. Nie dostrzegają, że czas zaoszczędzony na bezsensowne przejazdy do pracy można wykorzystać z korzyścią dla obu stron – zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.
Potrzeba elastyczności
Skoro wymagania rynku zmieniają się nieustannie a automatyzacja będzie coraz odważniej wkraczać w Twoje życie, czy w takim razie nie byłoby lepiej posiadać elastyczne rozwiązania pozwalające na szybkie przystosowanie się do zmiennego rynku?
Nikt nie jest w stanie przewidzieć czy za 3, 5 lub 10 lat maszyna, oprogramowanie czy narzędzie nie zostanie w całości zastąpione albo przez inteligentne, autonomiczne maszyny albo przez wygodne, kompleksowe, łatwe do wdrożenia systemy oparte o chmurę.
Już teraz większość dostawców z każdej dziedziny – od motoryzacji, przez maszyny, narzędzia i oprogramowanie przenosi swój model sprzedaży do wynajmu, dzierżawy lub subskrypcji. Tylko ten rodzaj sprzedaży pozwala na bieżącą zarządzać posiadanymi zasobami.
Zasada jest prosta: jeżeli coś jest mi potrzebne, płacę niewielką opłatę roczną lub miesięczną i używam nie martwiąc się o serwis czy numer wersji. Wszystko jest wliczone w opłatę abonamentową. Jeżeli przestaję czegoś używać przestaję płacić i nie muszę martwić się, że coś straciło na wartości lub jak się tego pozbyć, żeby nie kurzyło się na magazynie.
800 mln straci pracę?
Czy jest obecnie zawód, co do którego możesz być pewien, że przetrwa zmiany i na pewno będzie potrzebny za 10-20 lat? Myślę, że o żadnym zawodzie nie można tak powiedzieć ze stuprocentową pewnością. Dlatego tak istotne jest, abyś ciągle podnosił swoje kwalifikacje, a jeżeli zajdzie taka konieczność był otwarty na przebranżowienie się.
Już teraz szacuje się, że w ciągu całej kariery zawodowej zmienimy pracę średnio 7 razy. Musisz przygotować się na to, że niektóre z tych zmian będą od Ciebie wymagały nauki zawodu od nowa, bo wcześniejsze zawody przestaną istnieć. Warto, żebyś miał na uwadze, że jedynie ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji będzie gwarantem odnalezienia się na zmieniającym się rynku pracy.
Z drugiej strony pracodawcy musza mieć świadomość, że pracownicy będą mieć oczekiwania związane z możliwością uczestnictwa w szkoleniach, bo tylko w ten sposób będzie ich można zatrzymać w firmie.
Praca przyszłości – przywilej czy obowiązek?
A co dla osób, które nie posiadają specjalistycznych umiejętności? Wiele krajów testuje już rozwiązania, które mają poradzić sobie z bezrobociem w grupie osób o najmniejszych kwalifikacjach. Wymienię tylko jeden z pomysłów – Finlandia już eksperymentuje z dochodem podstawowym. Jest to kwota wypłacana bezwarunkowo każdemu. Taka pensja bez konieczności pracy (8)
A Ty co zrobisz w ciągu dwóch godzin?
Na koniec mała dygresja. Z pewnością wiesz, że już od dawna człowiek przegrywa z komputerem w szachy. A co jeżeli Ci powiem, że komputer programowany i udoskonalany przez lata został pobity przez system AlphaGo Zero od firmy Google. System, który w trzy dni z użyciem algorytmów genetycznych nauczył się grać w grę Go, pobił mistrza świata, po czym w kolejne cztery godziny nauki gry w szachy pobił najlepszy do tej pory komputerowy system szachowy(9)? Nauka kolejnej gry logicznej na poziomie mistrzowskim zajęła mu 2 godziny…
Jedyną niezmienną rzeczą jest ciągła zmiana
Najbliższe lata przyniosą podwaliny pod znaczący udział w Twoim życiu osobistym i zawodowym sztucznej inteligencji, robotów i dronów. Coś co obecnie jest niewyobrażalną rewolucją za kilka, kilkanaście lat będzie czymś zupełnie normalnym podobnie jak Internet czy telefon komórkowy. Warto być na to przygotowanym i zamiast walczyć z nieuchronnym rozwojem starać się go wykorzystać maksymalnie dla swojej korzyści i wygody. Jak jednak ze wszystkim, należy to robić w sposób przemyślany i odpowiedzialny.
Zerknij do artykułów źródłowych:
- http://www.bbc.com/news/technology-30290540
- https://futurism.com/elon-musk-the-singularity-for-this-level-of-the-simulation-is-coming-soon/
- https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-11-29/robots-are-coming-for-jobs-of-as-many-as-800-million-worldwide
- https://www.wired.com/2017/06/facebook-messenger-woebot-chatbot-therapist/
- https://www.youtube.com/watch?v=WFR3lOm_xhE
- https://www.dobreprogramy.pl/Windows-10-jako-usluga-Microsoft-chce-7-dolarow-miesiecznie-za-subskrypcje,News,74729.html
- https://www.ted.com/talks/ray_kurzweil_get_ready_for_hybrid_thinking#t-398677
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Finlandia-testuje-dochod-podstawowy-560-euro-pensji-od-panstwa-7490953.html
- http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5155009/Googles-AI-mastered-chess-four-hours-scratch.html
- https://www.pb.pl/sztuczna-inteligencja-usprawnia-obsluge-klienta-865804
*/*
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! 🙂 Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem 🙂
Bardzo ciekawy artykuł.
Ostatnio byłem na prelekcji podejmującej podobną tematykę i mogę tylko powiedzieć, że rozwój sztucznej inteligencji jest naprawdę imponujący. To oznacza, że nie tylko zawody wykonujące prace powtarzalne będą znikać. Spokojnie możemy sobie wyobrazić, że większość prac biurowych również w łatwy sposób może zostać zastąpiona. I wygląda na to, że jesteśmy tylko o krok przed tą rewolucją lub nawet w trakcie pierwszego jej kroku 😊
Już się dzieje, a co to jeszcze będzie się działo! Pozdrawiam serdecznie! 🙂
@Zenek:
Rewolucja już się odbywa. Coraz częściej można przeczytać artykuły o technologiach, które jeszcze kilka lat temu mogły być co najwyżej w powieściach sci-fi.
Dodatkowo cały czas warto pamiętać, że krzywa rozwoju ma kształt wykładniczy, co oznacza że tempo rozwoju każdego roku rośnie. Z pewnością żyjemy w ciekawych czasach pod tym względem.