6 sposobów na to, jak zostawić pracę w pracy i czuć się z tym dobrze
Współczesne miejsca pracy wymagają od Ciebie 100% zaangażowania
Oczekiwania względem maksymalnego zaangażowania w pracę – choć nie zawsze wypowiedziane wprost – wywierają, pewnie także na Ciebie bardzo dużą presję.
Narastająca ilośc zadań i zbliżających się terminów ich realizacji, wymaga od Ciebie oddania firmie coraz większej ilości swojego czasu i energii. Kończy się na tym, że nawet jeśli wychodzisz z pracy po godzinach, ciągle czujesz niepokój czy na pewno wszystko zrobiłeś dobrze i już w drodze powrotnej do domu myślisz nad kolejnymi krokami w projekcie.
Nawet jeśli pracujesz w obszarze, który kochasz i dajesz swój wkład firmie, z której misją się utożsamiasz pamiętaj, że nie tylko praca Cię definiuje. Postawienie zdrowych granic, by nie zatracić siebie i innych ważnych dla Ciebie aspektów życia jest kluczowe, abyś mógł bardziej świadomie zarządzać swoim zaangażowaniem i doceniać swoją pracę.
Tym bardziej jeśli Twoje stanowisko, przedmiot działalności i sposób komunikacji w firmie nie dają Ci satysfakcji a mimo to spędzasz tam większość swojego życia, chciałabym żebyś zadał sobie pytanie czy warto i czy na pewno musisz to robić?
Co warto zrobić, by mieć czyste sumienie po pracy, niezależnie od tego w jakim miejscu pracy pracujesz?
1. W pracy koncentruj się tylko na pracy i dawaj z siebie maksa w godzinach jej wykonywania – zwiększysz tym swoją skuteczność i będziesz miał poczucie dobrze, lojalnie przepracowanego dnia.
2. Nie bierz pracy do domu, jeśli jesteś freelancerem wydziel sobie miejsce tylko do pracy, ustal godziny w jakich pracujesz.
3. Miej odrębny telefon służbowy i prywatny. Ten służbowy najlepiej zostawiaj w pracy lub wyłączaj po wyjściu (możesz nagrać na poczcie głosowej w jakich godzinach jesteś do dyspozycji). Załóż sobie odrębne skrzynki pocztowe – nie sprawdzaj wieczorem służbowej poczty.
4. Nie przychodź do pracy w wolne dni – ułóż pracę tak, by mieściła się w harmonogramie pracy.
5. Jeśli pracy jest rzeczywiście za dużo powiedz o tym szefowi grzecznie i wprost. Nalegaj na inny podział zadań – pracodawca ma obowiązek racjonalnie zarządzać ilością pracy nakładaną na pracowników.
6. Zadaj sobie pytanie czy wartością dla Ciebie jest ciężka praca czy też efektywna praca, czyli taka którą możesz wykonać w sposób mądry, szybszy i lżejszy.
Po co ci czyste sumienie i „wolna głowa” po pracy?
Praca nie jest jedynym obszarem, o który powinieneś zadbać. Koniecznie upewnij się, czy nie „wisisz” na niej, jako na jedynym źródle wzmocnień oraz kontaktu z innymi ludźmi.
Zastanów się ile, w porównaniu z pracą, poświęcasz czasu i energii na inne, ważne dla Ciebie obszary np. rodzinę, zdrowie, przyjaciół, rozrywkę i odpoczynek, sport czy rozwój społeczny.
Zachowanie zdrowych granic w pracy pozwoli Ci przekazać wolne zasoby na inne równie ważne dla Twojej przyszłości sprawy. Także takie, które zwrotnie dadzą Ci siłę i energię, by zaangażować się na 100% wtedy, gdy będziesz chciał je komuś ofiarować w pracy.
*/*
Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Instagramie lub do grupy fb praca z sensem