fbpx

Rola pracowników HR w zapobieganiu mobbingowi

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Pokazuję jak można wykorzystać wiedzę z psychologii w budowaniu asertywnych relacji w życiu zawodowym i prywatnym. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. Grace pisze:

  Oczywiście pracownik HR musi mieć oczy i uszy szeroko otwarte, zwłaszcza, że mobbing często odbywa się w białych rękawiczkach i pod przykrywką. Jednak odgórnie w firmie powinna być wdrożona polityka mobbingowa, nie tylko na papierze…

 2. Ania pisze:

  Przyznam szczerze, że temat mobbingu dotyczył mnie osobiście. Na szczęście sprawę mam już za sobą. Było naprawdę ciężko, ale zbierałam dowody a z całą resztą pomogła mi jedna kancelaria adwokacka. Wrocław jest sporym miastem i wybór był ciężki, ale okazał się trafny. Sprawa zakończona dla mnie pozytywnie.

 3. Anna pisze:

  Ja juz nie wierzę w żadna pomóc to tylko przepisy na papierze a nikt nie pomoże ofiarom

 4. Przykro mi Anna, że masz takie doświadczenie i czujesz bezsilność 🙁 To wtórnie traumatyzujące gdy ofiara która zwraca się o pomoc a dostaje kolejny cios od osób, które mają to w roli (m.in. szefowie innych szczebli, HR), by chronić przed mobbingiem. Z mojej perspektywy zdarzają się takie miejsca, że nikt zupełnie z ekipy nie pomoże, ale to raczej rzadko, żeby zupełnie NIKT nie pomógł osobie, która doświadcza mobbingu i zgłasza się po pomoc. Jeśli rzeczywiście NIKT nie pomaga zastanowiłabym się nad tym jakie kroki mogę zrobić, żeby ochronić siebie (czasem to oznacza poszukanie pomocy lekarskiej i danie sobie czas na regenerację zdrowia na zwolnieniu lekarskim a czasem poszukiwania nowej pracy).

 5. SylwiaO pisze:

  Dział HR według mnie pełni niezwykle dużą rolę w kształtowaniu się relacji w firmie. Wszystkie tego typu występki według mnie powinny być dokumentowane, aby osoba pokrzywdzona miała jakieś poparcie dla swoich słów, gdy sytuacja zajdzie za daleko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.