Jak radzić sobie z naciskami zarządzając zespołem – 5) Reguła autorytetu pod większą kontrolą!
Jak radzić sobie z naciskami zarządzając zespołem?
Ten post to kolejna podpowiedź co do tego, jak możesz patrzeć na mechanizmy wpływu społecznego będąc menedżerem. W postach z serii „Jak radzić sobie z naciskami zarządzając zespołem” dzielę się z Tobą spostrzeżeniami o tym, z jakimi naciskami na to, jak się masz zachować, co uczuć i jakie podejmować decyzje w roli szefa przyjdzie Ci się zmierzyć.
W całym cyklu skupiamy się zatem na 7 naciskach jakich możesz doświadczyć, opartych na:
Regule zaangażowania i konsekwencji
Regule społecznego dowodu słuszności
Regule lubienia
Regule niedostępności
Piąta reguła wpływu społecznego, której się dziś przyjrzymy to – reguła autorytetu. Na pewno masz swoje sposoby, jak okiełznąć tę regulę – w tym poście dzielę się też swoimi podpowiedziami jak możesz sobie z tymi naciskami poradzić w 5 najważniejszych etapach zarządzania zespołem:
Rekrutacji
Szkoleniach
Ocenie
Wynagradzaniu
Zwalnianiu
Reguła autorytetu jest skłonnością do bycia posłusznym osobom, które uważasz za autorytety. Nawet jeśli w praktyce stwarzają oni tylko pozory bycia nimi przez pokazywanie atrybutów wysokiego statusu a nie bycie nim rzeczywiście.
Jak poradzić sobie z naciskami wynikajacymi z reguły autorytetu w rekrutacji?
W roli szefa warto patrzeć na tę regułę z dwóch perspektyw – swojego ulegania jej w stosunku do innych ludzi a także tego, że niestety często samo formalne przyjęcie roli szefa przez Ciebie może silnie uruchamiać wpływ tej reguły na innych ludzi.
W rekrutacji zatem sprawdź, czy zbyt przychylenie nie traktujesz kandydata „rekomendowanego przez osobę wyższą rangą” – prestiżową organizację, osobę utytułowaną itp.
Nie daj się też złapać na nie znaczące nic merytorycznie atrybuty władzy kandydatów – to w jaki garnitur się wystroją, jakim samochodem przyjadą na rozmowę, czy z kim się znają. To ma się nijak do tego, jak może ta osoba wypaść w procesie rekrutacji na tle innych kandydatów i potem w pracy.
Nie odpuszczaj – sprawdzaj wszystkie kompetencje takiej osoby, tak jak pozostałych. Zadaj mu te same pytania (nie odpowiadaj za niego), samodzielnie przeanalizuj dane i podejmij decyzję na podstawie wcześniej ustalonych kryteriów.
O pułapce nepotyzmu, czyli zatrudniania rodziny i znajomych, w jaką możesz wpaść „słuchając” nacisków co do tego, kogo masz zatrudnić do swojego zespołu przeczytaj tutaj.
A z drugiej strony pamiętaj o tym, by sam nie wywierać presji swoim stanowiskiem. W Polsce mamy (zdecydowanie zbyt) duży dystans władzy. Ktoś może być beznadziejnym, nieetycznym zarządzającym, ale z powodu właśnie tej reguły wpływu społecznego spora część ludzi będzie oddawać mu szacunek należny „autorytetowi”.
W praktyce oznacza, że będą oni robić i mówić rzeczy, które w ich ocenie odpowiadają potrzebom szefa, żeby mu się przypodobać a nie to, co rzeczywiście mają do powiedzenia lub co chcieliby zrobić. Nawet, jeśli to nie oddaje ich możliwości, faktów a także, jak pokazują eksperymenty Millgrama i ich zatrważające wyniki powtórzone w polskich warunkach, krzywdzą innych!
Jak poradzić sobie z naciskami wynikającymi z reguły autorytetu w obszarze wsparcia rozwoju?
Nie wybieraj szkoleń, kierując się nazwami firm. Zawsze staraj się sprawdzać trenerów i zawartość programu. Włącz pracowników w wybór i ocenę – sprawdź jakimi kryteriami kierują się przy wyborze. Upewnij się, że nie kierują się „nazwiskami” lub szkoleniową modą tylko kryteriami merytorycznymi. Stawiaj na zwiększanie samodzielności i autonomii w temacie tego w czym pracownik się rozwija, nie decyduj za niego.
Jak poradzić sobie z naciskami wynikającymi z regułą autorytetu oceniając pracowników?
Wszystkich ocen pracowników zespołu dokonuj samodzielnie. Oceny wypowiedziane przez ministra, profesora czy prezesa są ciekawe, ale nie mogą być traktowane przez Ciebie nigdy jako wiążących. Na
Nieintuicyjne, ale jeśli Twoim celem jest budowanie swojego autorytetu jako szefa, ważne, żebyś zwalczał swój „wpływ autorytetu”, wynikający tylko z suchego faktu przyjęcia roli szefa. Niestety to przeciwdziałanie z Twojej strony musi być cały czas aktywnym działaniem. Jeśli chcesz mieć po drugiej stronie obiektywnych dorosłych potrafiących udzielić Ci prawdziwej informacji zwrotnej i przyjąć taką od Ciebie a nie podporządkowane dzieci, to pozbywanie się innych (poza misją i wizją zespołu) atrybutów władzy jest często konieczne.
Jak poradzić sobie z naciskami wynikającymi z reguły autorytetu w obszarze wynagrodzeń?
Częstym błędem zarządczym jest wiązanie wynagrodzenia ze stażem pracy. Autorytet wiąż zawsze z kompetencjami i doświadczeniem. Dąż do tego, żeby dodatki lojalnościowe przydzielać tylko, gdy pracownik spełnia najważniejsze kryteria oceny – jest dobry merytorycznie na swoim stanowisku, jest dobrym współpracownikiem dla innych i zachowuje się w sposób etyczny w pracy.
Twoje decyzje w kontekście wynagradzania wzmocnione działaniem reguły autorytetu jasno mówią pracownikom Twojego zespołu co cenisz w pracy i postawie innych a czego nie. Mocno się zastanów nad kryteriami jakie stosujesz nagradzając i premiując pracowników. Upewnij się, że ludzie znają kryteria jakie stosujesz.
Jak poradzić sobie z naciskami wynikającymi z reguły autorytetu w obszarze zwalniania?
Decyzja o rozstaniu się z pracownikiem należy do Ciebie, jeśli jesteś szefem zespołu. Przekazanie „z góry” nakazu zwolnienia pracownika, którego pracą Ty zarządzasz, nie powinna być dla Ciebie (poza restrukturyzacją powodowaną finansowo) wiążąca, niezależenie jaki model roli szefa przyjęto w Twojej firmie. Współdecydowanie o kształcie kadrowym zespołu powinno należeć do osoby, która bezpośrednio zarządza pracą pracownika.
W kontekście reguły autorytetu ludzie często mylą wartość jaką jest lojalność ze ślepym, nikomu niesłużącym dobrze posłuszeństwem – zapraszam do poczytania o tym więcej tutaj.
*/*
Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! 🙂 Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem 🙂