Subiektywnie o książce: Pozytywna dyscyplina
Autor: Jane Nelsen
Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:
Chcesz popatrzeć na zarządzanie zespołem poprzez pryzmat metafory skutecznych i nieskutecznych metod wychowywania dzieci. I raz na zawsze zrozumieć, z jakiego powodu tylko podchodzenie do ludzi w pracy z szacunkiem i troską o zdrowe granice ich buduje i czyni pracę efektywną.
Uwaga: jak na moje oko książka jest lekturą obowiązkową, jeśli jesteś rodzicem (małego lub dorosłego dziecka) a w drugiej kolejności, jeśli jesteś szefem 🙂
Co uważam za fajne w tej książce:
- Pozwala patrzeć na metody zarządcze przez pryzmat metod wychowawczych a przede wszystkim przez pryzmat potrzeb drugiego człowieka i sposobów ich zaspokojenia.
- Potwierdza, że metody, które my stosujemy w zarządzaniu – czyli m.in. zawieranie zasad współpracy, udzielanie informacji zwrotnej komunikatem ja, uczenie asertywności i odróżniania jej od agresji i uległości jest kluczem do wytworzenia motywacji do działania.
- Podaje sporo przykładów co konkretnie mówić, a czego nie w relacji z dzieckiem (łatwo to przenieść na pole współpracy w firmie z metrykalnie dorosłymi), jeśli zachowuje się ono w sposób krzywdzący innych, mściwy, skupiony na walce o władzę lub bierny.
- Jasno definuje zakres odpowiedzialności rodzica – bo to o dziwo nie jest jasne! I to także jest, jak się domyślasz, łatwo transferowalne w kontekst odpowiedzialności menedżerskiej.
- Podopowiada jak radzić sobie z zalewem emocji i jak podchodzić wtedy do rozwiązywania problemów i dalszej komunkacji.
- Pomaga zrozumieć bezsensowność nadmiernej stanowczości (rodzic nadmiernie krytyczny w nas) i nadmiernej pobłażliwości (rodzic nadmiernie opiekuńczy) w stosunku do dzieci, między którymi to balansuje większość rodziców (i a jakże szefów!) i zastąpić je właśnie pozytywną dyscypliną.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:
Niby książka dla rodziców a jak dla mnie jest to jeden z lepszych, zbierających to, o czym rozmawiamy z wieloma szefami i zespołami od lat, podręcznik zarządzania zespołem 😉
Liczba stron książki: 404
Dodatkowe informacje:
Dla jasności: Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama. Na moim blogu znajdują się wyłącznie recenzje książek, które są tak dobre, że w mojej ocenie, warto, żebyś je przeczytał 🙂
OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))
Bardzo chętnie przeczytam tę ksiażkę, choć przyznam że coraz trudniej w lekturach tego typu odnaleźć jakieś nowe prawdy.
Pozytywna dyscyplina naprawdę działa. Dobrym uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są praktyczne warsztaty np.: prowadzone przez Symbolia.pl.