Czego nie przegapić w roli szefa, gdy zamierzasz zwiększyć zakres działania firmy?

Czego nie przegapić w roli szefa, gdy zamierzasz zwiększyć zakres działania firmy?
Nie wiem jak jest u Ciebie, ale menedżerowie podejmujący strategiczne decyzje w firmach, z którymi współpracuję w ostatnich kilkunastu latach jako psycholog pracy i specjalista od procesów HR, w obliczu rozrastania się firmy, rozpoczynania przez nich nowych projektów i inwestycji zauważają, że to, co robili wcześniej teraz może nie być wystarczające, aby zachować efektywność prowadząc biznes na większą skalę.
Gdy zakres działalności, procesów i ludzi w firmie wzrasta, warto przemyśleć i przygotować się na to, jak przeprowadzić skalowanie biznesu.
Pierwszy krok – Czego nie przegapić w roli szefa, gdy zamierzasz zwiększyć zakres działania firmy?
Każdy szef / szefowa potrzebuje w pierwszym kroku określić, co u nich osobiście jest „do nauczenia” się w zakresie zarządzania zespołem w nowych okolicznościach. I to naprawdę niezależnie od wcześniejszego doświadczenia czy przygotowania.
Najczęściej jest tak, że odziedziczając biznes lub budując organizację od zera szefowie wpadają po kilku latach w totalną bieżączkę. Liczba spraw, jakimi się zajmują przekracza ich możliwości przerobienia (do czego często nie przyznają się przed samym sobą).
Szef wprowadzając organizację na jeszcze szersze wody w tym stanie, bez przygotowania do działania w stylu, który potrzebny jest w nowej rzeczywistości, niestety często ryzykuje wyprowadzeniem firmy na manowce.
Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się w roli szefa na tyle, by przed kolejnym krokiem zobaczyć siebie w całej okazałości – i określić z czego warto się wycofać (bo w większej skali będzie dużo bardziej szkodliwe dla zespołu, usługi, dla Ciebie, rodziny) a co warto kontynuować lub wprowadzić do zarządzania (bo będzie niezbędne, by utrzymać kontrolę nad projektem i np. obniżyć jego koszty osobiste i biznesowe).
Jeśli jesteś na to otwarty*, warto żebyś w tym momencie popatrzył na siebie. Poobserwuj swoje podejście i zachowanie wobec współpracowników, klientów i wobec samego siebie. Dodaj do tego perspektywę samych zainteresowanych – czyli współpracowników, klientów, bliskich. Zapytaj ich o informację zwrotną. Rzeczywiście skonfrontuj z nimi swoje rozwojowe pomysły.
Możesz też poszukać zewnętrznych specjalistów (tylko proszę rekrutuj ich porządnie!), powinni oni pomóc Ci zobaczyć siebie zarówno z perspektywy lotu ptaka (np. podczas audytu personalnego), jak i w szczegółowych kontekstach (ja np. dzielę się z klientami feedbackiem podczas doradczo-coachingowych rozmów indywidualnych, coachingu on the job (obserwacji szefa w rzeczywistych warunkach), czy też zbierając obiektywną informację zwrotną od jego współpracowników i klientów.
Drugi krok – Czego nie przegapić w roli szefa, gdy zamierzasz zwiększyć zakres działania firmy?
Każdy z liderów ma inną drogę, jednak wyciągając „średnią”, po diagnozie, dokonują oni zmian w trzech kluczowych obszarach.
- Co zmienić** u siebie jako szefa, żeby zoptymalizować zarządzanie zespołem w rozrastającej się firmie? STYL ZARZĄDZANIA
Może być tak, że Twój styl zarządzania jest mocno inspirowany latami 90-tymi. Po czym poznasz, że to ten sposób i warto go zmienić? Uważasz jeszcze, że warto rządzić twardą ręką i podniesionym głosem. Że lepiej, żeby ludzie bali się Ciebie a Twój repertuar narzędzi zarządczych kończy się na (przestarzałych i nieskutecznych długoterminowo) nagrodach i karach.
Czasy się zmieniły, mamy ponad 30 lat później i m.in. zmiany na rynku pracy, które obnażają bezradność takiego podejścia.
Ciężka do przełknięcia dla wielu informacja jest taka, że gotowość kandydatów i pracowników na obrywanie niedojrzałością emocjonalną swoich szefów spadła do zera. Alergicznie reagują oni zarówno na zbyt agresywne jak i zbyt nieasertywne (bierne) zachowania szefa. Wymusza to zmiany w podejściu do człowieka i w efekcie do stylu zarządzania.
- Co zmienić u siebie jako szefa, żeby zoptymalizować zarządzanie zespołem w rozrastającej się firmie? ŚWIADOMOŚĆ PROCESÓW HR
W malutkiej firmie wszyscy robią wszystko. Każdy pracuje na kilku stanowiskach. Warto być czujnym i monitorować, kiedy zakres zadań i spraw przytyka, przeciąża, zaczyna frustrować ekipę. Dlaczego ekipę a nie szefa? Bo ten ojciec/matka projektu ma dużo dłużej wrażenie, że daje radę, że ogarnie, że musi. Członkowie zespołu mogą mieć i mniejszą determinację i mieć dużo więcej żmudnej, drobiazgowej pracy, która jest mega czasochłonna, czego w roli szefa możesz nie zauważyć.
Skalując biznes zauważysz. Ludzie, niewysłuchani i pozostawieni sami sobie z tą robotą na kilku etatach będą mieć coraz mniejsze poczucie skuteczności, będą popełniać coraz więcej błędów i się… mentalnie i fizycznie wykruszać.
W momencie wzrostu firmy kończy się niestety efektywność zarządzania intuicyjnego. Jeśli chcesz być nadal skuteczny w nowych realiach zachęcam Cię do otwarcia się na odświeżenie/ zdobycie wiedzy o procesach zarządzania zespołem (procesach HR).
Ułożenie krok po kroku procesów HR w firmie – od rekrutacji, przez procesy wdrożenia pracowników, zarządzenie ich pracą, procesy udzielania informacji zwrotnych pracownikom, procesy rozwoju w firmie a czasem i niestety zwalniania daje solidny fundament dla utrzymania kontroli nad budowaniem zespołu, który ma realizować zadania firmy w większej skali.
- Co zmienić u siebie jako szefa, żeby zoptymalizować zarządzanie zespołem w rozrastającej się firmie? NAWYKI KOMUNIKACYJNE
Rynek pracownika, zjawisko wielkiej rezygnacji, przeciążenie stresem pandemii, wojny i osobistych problemów daje niewielką tolerancję na nadmiarowe zachowania szefów. Ludzie szukają miejsc pracy wolnych od mobbingu i innych toksycznych zachowań.
Dlatego tak ważna jest świadomość jak się jako szef komunikujesz z innymi. Chcemy przed rozkręceniem projektu zmienić nawyki komunikacyjne na asertywne. Czyli zminimalizować komunikaty agresywne, bierno-agresywne i uległe. Na szczęście można to wszystko wyćwiczyć i korzystać z tego nie tylko w pracy, ale i w budowaniu zdrowych relacji w życiu prywatnym.
Powodzenia!
* Dla purystów genderowych – w swoich tekstach piszę do Człowieka (każdej płci)
**Jeśli wszystko w Twojej firmie/zespole działa ok i jesteś w roli szefa przygotowany na zmiany związane ze wzrostem firmy, nie zmieniaj nic! Nie szukaj dziury w całym, kontynuuj to, co robicie dobrze!😊
*/*
Chcesz rozwijać swoje kompetencje menedżerskie w zakresie budowania zespołu i swojej sprawności jako lidera? Sporą garść inspiracji znajdziesz w poradniku Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.
Chcesz lepiej poznać siebie, zrozumieć z czego wynika Twoje zachowanie i podejście do Ciebie i pracy Twoich współpracowników – przeczytaj książkę Psychologiczny GPS.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Udostępnij go osobom, którym może się przydać, skomentuj lub napisz mi w mailu! Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem.