Subiektywnie o książce: Agresja – nowe tabu?
Recenzja książki: Agresja – nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom
Autor: Jesper Juul
Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:
Chcesz zrozumieć mechanizm powstawania agresywnych zachowań – u Twojego dziecka, ale także u osób dorosłych. Książka będzie pomocna także jeśli osobiście masz problem z wyrażaniem frustracji.
Co uważam za fajne w tej książce:
- Daje spojrzenie na agresję z lotu ptaka – na jej znaczenie dla naszego funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi oraz w jaki sposób wzmacniają ją sami rodzice i szkoła.
- Pokazuje jak się zachować, gdy nasze dzieci (uwierzcie, dorośli również ;)) zachowują się agresywnie.
- Wskazuje jakie nasze zachowania potęgują poczucie niezrozumienia i zwiększają frustrację drugiej strony.
- Pokazuje absurdy wychowania dzieci w przekonaniu, że „coś takiego jak złość w normalnych rodzinach nie istnieje” lub „nie wypada, żeby istniała”.
- Daje praktyczne wskazówki jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości poprzez umożliwienie mu poznawania konsekwencji jego zachowania a nie poprzez karanie, które niszczy jego integralność i wiarę w siebie.
- Przedstawia według mnie pięknie i prawdziwie, złość, wściekłość oraz nienawiść jako odpowiedź człowieka na to, że przestaje on czuć się w relacji z partnerem osobą wartościową.
- Przypomina, że w relacji między dorosłym a dzieckiem, to w 100% na dorosłym spoczywa odpowiedzialność za jej przebieg. Odrębną kwestią jest to czy podejmujemy tę odpowiedzialność, ale to my odpowiadamy za jakość relacji a nie dziecko, które po prostu nie ma jeszcze takich umiejętności.
- Prezentuje postawę autora, pod którą się podpisuję, że zabranianie wyrażania flustracji dzieciom, zamiast uczenia ich akceptowalnej formy ich wyrażania jest swego rodzaju wtórną wiktymizacją – zabronieniem wołania o pomoc, w sytuacji, gdy dziecko czegoś bardzo potrzebuje.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:
Tym razem niczego mi nie zabrakło, być może dlatego, że mimo tego, że jest książeczka tak króciótka, syntezuje sporo wiedzy i praktyki na temat radzenia sobie z (dziecięcą) agresją.
Liczba stron książki: 142
Dodatkowe informacje:
Dla jasności: Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama. Na moim blogu znajdują się wyłącznie recenzje książek, które są tak dobre, że w mojej ocenie, trzeba je przeczytać 🙂
OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))
Lubisz czytać? Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Bardzo ciekawa propozycja, koniecznie muszę się za nią rozejrzeć 🙂
Brzmi interesująco, szczególnie fakt że wyjaśnia mechanizm powstawania agresji od najmłodszych lat. Chyba będę musiała zerknąć na tą pozycje
Agresja to w sumie nie prostu temat. O książce nie słyszałam ale muszę się zorientować co i jak.
Pozdrawiam
Uwielbiam książki. Tej nie znałam. Brzmi interesująco i rozwojowo. Super, że o niej wspomniałaś:}