4 głupie strategie radzenia sobie ze stresem
Sprawne radzenie sobie ze stresem polega na umiejętnym redukowaniu napięcia jakie odczuwasz i zwiększaniu ilości energii jaką dysponujesz.
Jeśli doskonalisz się w „zarządzaniu sobą w stresie” budujesz swojego rodzaju antystresową skrzynkę narzędziową, która pomaga Ci wyjść obronną ręką z najbardziej stresującej czy nawet kryzysowej sytuacji.
Szukając sposobów na radzenie sobie ze stresem, nie daj się złapać w powszechne pułapki łatwych rozwiązań. Sprawdź, czy czasem nie wybierasz dróg na skróty, które zamiast pomóc, mogą Ci przynosić różne nieprzyjemne konsekwencje.
Czego powinieneś świadomie unikać?
1. Odreagowywania na rodzinie
Bardzo często się zdarza się, że stres przeżywany w pracy odreagowujemy na członkach rodziny. Dzieje się tak dlatego, że zmęczeni po kilku lub nawet kilkunastu godzinach pracy, gdzie walczymy o zachowanie kontroli nad zdarzeniami, emocjami i swoimi reakcjami, w domu w końcu „możemy odreagować”. Wytykamy błędy, wysuwamy roszczenia, oskarżamy o różne rzeczy i strofujemy. Często nie jesteśmy świadomi swojego zachowania.
Jeśli tak się dzieje w Twoim przypadku, najważniejsze, żebyś uświadomił sobie, że to w dużej mierze dzięki wsparciu bliskich osób jesteś w stanie lepiej i szybciej radzić sobie z trudnymi sytuacjami.
Otwarcie drzwi domu po powrocie z pracy niech zacznie symbolizować dla Ciebie rozpoczęcie nowego dnia. Możesz rozmawiać i szukać rozwiązań wspólnie z rodziną, jest to nawet bardzo wskazane. Wprowadź sobie absolutny zakaz odreagowania stresu, którego doświadczasz w pracy, na rodzinie. Powinno to działać także w drugą stronę – wprowadź sobie zakaz odreagowywania na współpracownikach problemów z domu.
2. Manifestacja egocentryzmu
Skupianie uwagi na własnych przeżyciach jest naturalnym odruchem, natomiast w permanentnym stresie zdarza się, że nasza sytuacja staje się dla nas jedyną i najważniejszą. Nieświadomie angażujemy otoczenie w przeżywaną przez nas „traumy” i choć rzeczywiście okoliczności mogą być dla nas bardzo trudne, warto również skupić uwagę na innych osobach. Zanim wylejesz żale z całego dnia na dziecko, partnera czy koleżankę, zatrzymaj się i zapytaj się ich: „Co u Ciebie?”. Odwróci to Twoją uwagę od problemów, pozwoli się do nich zdystansować i spojrzeć na nie z innej perspektywy.
3. Milczenie
Skrajnie odmienną próbą radzenia sobie z problemami jest unikanie jakichkolwiek dyskusji na ich temat. Czasem milczenie wynika z totalnej bezsilności i braku pomysłów na rozwiązanie. Bądź świadomy, że np. jedną ze strategii mobbingu jest izolacja ofiary. Ktoś milczy, bo „zakazano mu” się komunikować z innymi. Warto zatem, żebyś informował o swoim stanie osoby zaufane i szukał wraz z nimi sposobów na wyjście z trudnej sytuacji.
4. Stosowanie używek
Bezpośrednie metody redukcji napięcia: zażywanie narkotyków, palenie, picie alkoholu i zajadanie słodyczy to jeden z największych błędów popełnianych przez osoby rozpaczliwie starające się zredukować napięcie występujące w stresie.
Używki na pewno nie rozwiążą Twoich problemów i są najgorszym prezentem, który możesz zrobić sobie i swoim bliskim. Dlaczego – bo długoterminowo na pewno jeszcze bardziej podniosą napięcie w Twoim organizmie! To zatem najgłupsza metoda radzenia sobie ze stresem.
Niektóre z wymienionych rzeczy brzmią banalne. Tak banalne, że nie zawsze rozumiem, jak można nie wyrzucić tych narzędzi ze swojej antystresowej skrzynki…
*/*
Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.
Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Instagramie lub do grupy fb praca z sensem