10 potrzeb pracownika w zdalnych czasach COVID
WPIS GOŚCINNY
Prawie tysiąc pracujących zdalnie Polaków spytano o to, jakiego wsparcia najbardziej się spodziewali od pracodawców, gdy nagle i bez przygotowania trafili do pracy zdalnej.
Oto ranking ich odpowiedzi.
Badanie potrzeb pracownika w zdalnych czasach COVID
– Nasze pytania zadaliśmy 847 osobom, których los wyrwał z firmowego biura na domową kanapę – ale nadal do pracy – mówi Dorota Owczarska z Training Projects (https://www.szkolenia-menedzerskie.pl), która prowadziła większość wywiadów.
Ok 60% osób badanych pochodziło z korporacji, ok 20% z dużych, ale rdzennie polskich firm. Po około 10% z sektora publicznego i NGO oraz 10% z średnich firm. Badanie przeprowadzono w 2020-2021.
– To była inna niż typowe diagnoza, nie chodziło nam o jej reprezentatywność, ale o opis potrzeb, obaw i emocji. Celem było zdiagnozowanie, w pogłębionych wywiadach (a nie w formie pisemnego kwestionariusza) możliwie różnorodnych specjalistów i menedżerów zatrudnionych w trybie pracy online 100%, albo częściowym – czyli hybrydowym. Chodziło nam o zdefiniowanie ich nieznanych powszechnie potrzeb i nastawienia do pracy w czasie COVID.
Osoby biorące udział w badaniu ankieterzy (trenerzy kompetencji miękkich Training Projects) prosili o nazwanie rodzajów wsparcia, którego potrzebują od swoich pracodawców. Wszyscy badani mieli prawo wyrazić maksymalnie 10 kluczowych form wsparcia albo potrzeb w pracy domowej, ujmując je zupełnie dowolnie – tak jak czuli.
Potrzeby pracownika w zdalnych czasach COVID
Z tej listy ankieterzy wybrali 10 potrzeb pojawiających się najczęściej (cytujemy tu dosłownie wybrane wypowiedzi badanych osób):
1. Chcę się nauczyć pracy zdalnej – potrzebuje szkoleń technicznych i miękkich (potrzebę różnej formy edukacji zgłosiło 27% badanych).
2. Potrzebne mi jest wsparcie sprzętowe do pracy z domu (co czwarty badany poszukiwał sprzętu pomocnego w pracy – najczęściej kamerki, słuchawek, szybkiego lub nielimitowanego Internetu, rzadziej dużego monitora, wygodnego krzesła albo biurka).
3. Nie chcę wszystkiego robić sam – potrzebuję spotkań gdzie ustalimy pomysły i rozwiązania (24% badanych chciało korzystać z pomocy szefa lub kolegów).
4. Chcę pracować o swoich porach dnia (22% badanych).
5. Chcę więcej zarabiać (20% osób wspominało o wynagrodzeniu, szczególnie w roku 2021, w roku 2020 tych oczekiwań było mniej – dominowała raczej potrzeba bezpieczeństwa).
6. Procedury firmowe trzeba dopasować do specyfiki pracy z domu. (16%)
7. Chcę mieć pewność, że mnie nie zwolnią (14% osób – przy czym większość tych zgłoszeń pochodzi z pierwszego roku pandemii).
8. Chce mieć kompletne i rzetelne informacje o strategii i sytuacji firmy w obecnej chwili – nie chce żyć w niepewności (13%).
9. Potrzebuje więcej wsparcia w procesach, projektach, metodach dopasowanych do zdalnego działania – nie we wszystkim sobie jeszcze radzę (12%).
10. Oczekuję od szefa coachingu dotyczącego mojej roli i zadań w pracy zdalnej (10%).
Zwróćmy uwagę, na szczycie potrzeb pracowniczych niewiele dotyczy potrzeb społecznych – interpretują przeprowadzający badanie. To być może cecha charakterystyczna w pomiarze potrzeb motywacyjnych pracownika zdalnego. Na ile jest to trwały symptom? W opinii ekspertów z Training Projects za wcześnie jest na finalne oceny. Druga runda ankiety pokaże trwałość tego trendu.
Na razie u pracowników zdalnych dominują potrzeby wiedzy i informacji, wsparcia, przeszkolenia, wymiany pomysłów, elastycznego czasu pracy. Natomiast potrzeba bezpieczeństwa (naturalna w pierwszej, pełnej obaw fazie pandemii) została zmieniona w potrzebę podwyżek (szczególnie że pracownicy zdalni nauczyli się szukać lepszej pracy także z dala od swojego miejsca zamieszkania).
Wpis gościnny – Rafał Szczepanik
*/*
Chcesz rozwijać swoje kompetencje menedżerskie w zakresie budowania zespołu i swojej sprawności jako lidera? Sporą garść inspiracji znajdziesz w poradniku Skuteczny menedżer. Czego nie uczą w szkole o zarządzaniu ludźmi.
Jeśli interesujesz się psychologią i zależy Ci na rzetelnej wiedzy na temat tego, jak budować siebie nie krzywdząc innych zapraszam także do lektury mojej nowej książki: „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje.”
Lubisz czytać tego Bloga? Udostępnij go proszę osobom, którym może się przydać, skomentuj lub napisz mi swój feedback w mailu! Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem.