Subiektywnie o książce: W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem

Drukuj

radzenie sobie z lękiem

Autorzy: Kelly Wilson, Troy Dufrene

Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:

Męczysz się z odczuwaniem na co dzień lęku i niepokoju. Jeśli zamartwiasz się o to, co będzie, obawiasz się tego, że będziesz bał się w przyszłosci lub zbyt często rozpamiętujesz to, co stało się w przeszłości.

W Psychologicznym GPS możesz popatrzeć na siebie całościowo, także w kontekście zarządzania swoimi emocjami. Książka „W sieci natrętnych myśli” uzupełnia tę wiedzę o to, jak możesz podchodzić konkretnie do niedającego Ci spokoju lęku.

Co uważam za fajne w książce „W sieci natrętnych myśli”:

  • Pozwala na zmianę w myśleniu o doświadczaniu przez nas lęku w różnych życiowych momentach.
  • Opisuje sześć różnych procesów psychologicznych, które można zoptymalizować doprowadząc do wytworzenia u siebie większej psychologicznej elastyczności.
  • Podpowiada, jaka jest różnica między lękiem a strachem.
  • Mówi o jednym z moich ulubionych mechanizmów radzenia sobie z trudnymi emocjami i myślami czyli o defuzji poznawczej i,  moim zdaniem najbardziej lękotwórczym, mechanizmie fuzji poznawczej.
  • Spoiler alert. Ta cudna defuzja poznawcza to nic innego jak umiejętność zachowania dystansu do własnych myśli, pomysłów i wizji przyszłości. To podchodzenie do swojego dyskursu wewnętrzengo z życzliwą rezerwą. To nieprzywiązywanie zbytniej wagi do swoich myśli. To brak ślepej wiary w prawdziwość wszystkich swoich obaw. I o tym więcej przeczytacie w tej książce 🙂 Defuzja poznawcza jest przeciwieństem do fuzji poznawczej, czyli dosłownego traktowania swoich myśli i brania ich za pewnik, mimo braku dowodów.
  • Wskazuje, przewrotne na pierwszy rzut oka, sposoby „poradzenia sobie” z uporczywym lękiem.
  • Opisuje „niedogodności” związane z kategoryzowaniem i szufladkowaniem zaburzeń lękowych.
  • Dobry początek dla tych, którzy żyją w cieniu lęku lub paniki. Dobra lektura także dla tych, którzy są w trakcie psychoterapii.
  • Zawiera kilkanaście ciekawych ćwiczeń – gier, które rozwijają umiejętności radzenia sobie/zmianę podejścia do odczuwania lęku i niepokoju.
  • Przedstawia istotę lęku jako wewnętrznego niepokoju wywołanego niepewnością i silnie zakorzenioną skłonnością nas ludzi, do rozwiązywania problemów. Mówi o tym, że lęk nie ma umiejscowienia w tereźniejszości – tylko w przeszłości i przyszłości i o tym, co z tego wynika dla Ciebie.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:

Osobista preferencja: nie przepadam za poezją, a użyto jej kilkakrotnie dla zobrazowania różnych mechanizmów. Nie zaburzyło to jednak zupełnie wydźwięku merytorycznego całego tekstu.

Liczba stron książki: 209

Dodatkowe informacje:

Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama.

OPCJE ZAKUPU KSIĄŻKI (kupując poprzez te linki docelowo wesprzesz rozwój bloga :-))

Lubisz czytać? Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury mojego nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.

Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.