Subiektywnie o książce: Rozbroić narcyza. Jak poradzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie

Drukuj

 jak poradzić sobie z psychopatą
Recenzja książki: Rozbroić narcyza. Jak poradzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie

Autor: Wendy T. Behary

Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:

Masz w swoim otoczeniu rodzinnym lub zawodowym osoby, które potrafią boleśnie dopiec Tobie i innym po to, by pokazać swoją wyższość – czyli narcyzów i psychopatów.

Polecałam przeczytać jeśli jesteś pracownikiem, trenerem, coachem, psychologiem, HR-owcem.

Co uważam za fajne w tej książce:
 • Pozwala zrozumieć istotę narcyzmu – skąd się to człowiekowi bierze i jak narcyz wciąga nas w grę na swoich zasadach, mimo braku naszej zgody na to.
 • Prezentuje 13 świetnych pytań, po których będziesz już wiedzieć, czy trudna osoba, z którą masz do czynienia jest narcyzem.
 • Uświadamia nieintuicyjne różnice w tym jak narcyzm objawia się u kobiet. Możesz być zaskoczony, że kryjąca się za męczeństwem szefowa czy matka jest w rzeczywistości narcyzem.
 • Pokazuje, jakie niezdrowe i niepotrzebne mechanizmy myślenia uruchamia u Ciebie narcyz i jak się przed tym bronić.
 • Zwraca uwagę na to jakie elementy w komunikacji musisz poruszać z narcyzem, żeby pojawiła się chociaż nadzieja na zmianę jego zachowania.
 • Daje kilka wskazówek jak przygotowywać się do kolejnych starć z narcyzem, żeby ponoszone przez Ciebie koszty były coraz mniejsze.
 • Pokazuje niezwykle (przynajmniej dla mnie w tej drugiej części) trudną rzecz – jak reagować na zachowanie narcyza w sposób konfrontacyjny, ale równocześnie empatyczny.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:

Momentami można byłoby pisać ją bardziej konkretnie i dołaczyć więcej narzędzi chociażby z obszaru asertywności, ale jako wstęp jest bardzo ok.

Liczba stron książki: 218
Dodatkowe informacje:

Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama.

Podziel się tym postem z innymi!Share on FacebookShare on LinkedIn

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Kasia Lorenc pisze:

  To raczej książka nie dla mnie w moim otoczeniu raczej wiele takich osób które mają niskie mniemanie o sobie.

 2. Początkowo pomyślałam- nie dla mnie, ja spławiam takich ludzi szybciutko ale… potem przyszła refleksja że czasem trafi się taki szef, współpracownik czy ktoś kogo nie bardzo da się unikać więc warto przemyśleć.

 3. Na szczęście nie mam w najbliższym otoczeniu takich osób, parę ciekawych egzemplarzy znalazłoby się w dalszym, i dlatego skuszę się na tę publikację, zawsze coś można będzie podpatrzeć i wykorzystać. 🙂

 4. Izabela pisze:

  Ciekawa propozycja, chętnie bym przeczytała.

 5. Ewa pisze:

  Oj, przydałaby się nieraz taka książka pod ręką 😉

 6. Marta Pawilikowska-Olszta pisze:

  Warto mieć swój egzemplarz, na szczęście jest taniutka. Polecam też na wzmocnienie – http://www.jakzarzadzacpoludzku.pl/7-wskazowek-jak-sobie-radzic-z-potworami/

 7. Bookendorfina pisze:

  Okładka wywołuje uśmiech, zwraca uwagę na książkę w taki zabawny sposób, podoba mi się.

 8. Wydaje się całkiem ciekawa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.