Subiektywnie o książce: Pozytywna dyscyplina

Drukuj

pozytywna dyscyplina

Autor: Jane Nelsen

Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:

Chcesz popatrzeć na zarządzanie zespołem poprzez pryzmat metafory skutecznych i nieskutecznych metod wychowywania dzieci. I raz na zawsze zrozumieć, z jakiego powodu tylko podchodzenie do ludzi w pracy z szacunkiem i troską o zdrowe granice ich buduje i czyni pracę efektywną.

Uwaga: jak na moje oko książka jest lekturą obowiązkową, jeśli jesteś rodzicem (małego lub dorosłego dziecka) a w drugiej kolejności, jeśli jesteś szefem 🙂

Co uważam za fajne w tej książce:
  • Pozwala patrzeć na metody zarządcze przez pryzmat metod wychowawczych a przede wszystkim przez pryzmat potrzeb drugiego człowieka i sposobów ich zaspokojenia.
  • Potwierdza, że metody, które my stosujemy w zarządzaniu – czyli m.in. zawieranie zasad współpracy, udzielanie informacji zwrotnej komunikatem ja, uczenie asertywności i odróżniania jej od agresji i uległości jest kluczem do wytworzenia motywacji do działania.
  • Podaje sporo przykładów co konkretnie mówić, a czego nie w relacji z dzieckiem (łatwo to przenieść na pole współpracy w firmie z metrykalnie dorosłymi), jeśli zachowuje się ono w sposób krzywdzący innych, mściwy, skupiony na walce o władzę lub bierny.
  • Jasno definuje zakres odpowiedzialności rodzica – bo to o dziwo nie jest jasne! I to także jest, jak się domyślasz, łatwo transferowalne w kontekst odpowiedzialności menedżerskiej.
  • Podopowiada jak radzić sobie z zalewem emocji i jak podchodzić wtedy do rozwiązywania problemów i dalszej komunkacji.
  • Pomaga zrozumieć bezsensowność nadmiernej stanowczości (rodzic nadmiernie krytyczny w nas) i nadmiernej pobłażliwości (rodzic nadmiernie opiekuńczy) w stosunku do dzieci, między którymi to balansuje większość rodziców (i a jakże szefów!) i zastąpić je właśnie pozytywną dyscypliną.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:

Niby książka dla rodziców a jak dla mnie jest to jeden z lepszych, zbierających to, o czym rozmawiamy z wieloma szefami i zespołami od lat, podręcznik zarządzania zespołem 😉

Liczba stron książki: 404
Dodatkowe informacje:

Dla jasności: Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama. Na moim blogu znajdują się wyłącznie recenzje książek, które są tak dobre, że w mojej ocenie, warto, żebyś je przeczytał 🙂

Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.