Problemy z odwlekaniem

Drukuj
prokrastynacja
fot. Agnieszka Sroka

Odkąd pamiętam miałam problemy z odwlekaniem. Zabierałam się za pewne zadania zbyt późno a gdy wreszcie zaczynałam działać towarzyszył mi olbrzymi stres związany z tym, czy mimo wszystko uda mi się zdążyć i zrealizować cel. Paradoksalnie często pomimo tego, że robiłam coś na ostatnią chwilę moje działania kończyły się sukcesem.

Jednak poza odczuciem ulgi zostawało ze mną odczucie, że gdybym zaczęła wcześniej, to nie było by tyle nerwów i mogłabym coś zrobić o wiele lepiej. Największy minus prokrastynacji jest taki, że nawet jeśli mimo wszystko zrealizowałam zadanie, pomimo zostawienia go na ostatnią chwilę zostawałam z poczuciem braku zaufania do siebie samej, które z każdym takim zachowaniem ulegało jeszcze większemu obniżeniu.

Tak więc prokrastynacji towarzyszą olbrzymie koszty emocjonalne. Od tamtej pory sporo się u mnie zmieniło w tej kwestii. Pomimo, iż nadal zdarzają mi się sytuacje, w których prokrastynuję jednak jest ich o wiele, wiele mniej i dzisiaj mogę powiedzieć, że są to raczej wyjątki w moim zachowaniu niż reguła tak jak kiedyś.

Dlaczego mniej odwlekam?

Kiedy myślę o tym, co sprawiło, że temat prokrastynacji i odwlekania nie jest mi już tak straszny jak kiedyś dostrzegam, że miały w tym swój udział trzy czynniki: wiedza, działanie i odwaga. Nic więcej.

Kiedy używam słowa wiedza mam na myśli świadomość mechanizmów psychologicznych, które wpływają na moje zachowanie. Natomiast pisząc o działaniu chodzi mi o podejmowanie małych kroków na co dzień, które stopniowo pozwoliły mi na zmianę dotychczasowych schematów zachowań a tym samym zmianę postrzegania własnej osoby. Trzeci ze wspomnianych czynników, moim zdaniem kluczowy, oznacza ni mniej ni więcej, że potrzeba odwagi, żeby spojrzeć przeszłości prosto w twarz i zobaczyć siebie w obiektywnym świetle, bez zrzucania odpowiedzialności za swoje decyzje na innych ludzi. Odwaga jest także niezbędna by podjąć kroki, zmierzające do zmiany starych nawykowych zachowań. Zanim jednak byłam gotowa zrobić użytek ze zdobytej wiedzy musiałam przejść przez trudny proces powrotu do dzieciństwa wraz z terapeutą.

Odwlekanie a porządkowanie przeszłości

Jeśli swoje dzieciństwo wspominasz jako szczęśliwy czas i czujesz, że niczego Ci w nim nie brakowało to widocznie nie jest Ci to potrzebne. Jednakże, jeśli jest inaczej i nigdy z nikim nie poruszałeś tego tematu to widocznie przyszedł na to czas. Bez tego możesz nie poradzić sobie z prokrastynacją. Dlaczego? Jeśli w dzieciństwie ważne dla Ciebie osoby nie zaspokajały w dostatecznym stopniu Twoich potrzeb to wówczas to wewnętrzne, skrzywdzone dziecko cały czas się w Tobie „odzywa”. By zrobić krok do przodu najpierw trzeba zrobić krok wstecz i „wysłuchać ” co ma Ci do powiedzenia.

Zgodnie z teorią potrzeb Maslowa, aby człowiek mógł realizować siebie musi mieć najpierw zaspokojone podstawowe potrzeby nazywane inaczej potrzebami niedoboru. Zaliczamy do nich potrzeby fizjologiczne takie jak głód czy pragnienie, ale także potrzeby społeczne takie jak potrzeba bezpieczeństwa, akceptacji, przynależności i miłości.

Dopiero po zaspokojeniu tych potrzeb uwidaczniają się tzw. potrzeby wzrostu i możliwa staje się ich realizacja. Dlatego jeśli u źródeł Twojej prokrastynacji leży poczucie krzywdy, a prawdopodobnie tak jest, zacznij od umówienia się z psychoterapeutą po to, by zaleczyć rany z dzieciństwa. Zdobądź wiedzę na temat siebie i mechanizmów, które na Ciebie wpływają a dopiero potem krok po kroku próbuj wdrażać nowe zachowania w tym względzie. Powodzenia!!!

Autorką tekstu jest Agnieszka Sroka – z wykształcenia psycholog, z zamiłowania fotograf, pasjonatka wszelkiego rodzaju działań kreatywnych.

*/*

Stawiasz na swój rozwój i nie boisz się trudnych pytań do samego siebie – zapraszam różnież do lektury nowego poradnika „Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje”.

Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu!  Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fbInstagramie Linkedin lub do grupy fb praca z sensem. 

Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.