Czego możesz się spodziewać (doświadczyć), gdy wkroczysz na drogę do odnalezienia siebie?

Drukuj

doświadczenia w drodze do siebie, agnieszka sroka
fot. Agnieszka Sroka

Jak już wspomniałam w poprzednim tekście W poszukiwaniu siebie – 5 głównych przeszkód na drodze do celu „wkroczenie na drogę do odnalezienia siebie samego może być trudne, żmudne i wiązać się z wieloma przeszkodami”. Co więcej, żeby odniosło zamierzony skutek nikt nie zrobi tego za Ciebie. Tylko Ty jesteś w stanie zmienić siebie.

Inni ludzi mogą Ci w tym procesie jedynie dopomóc. Niejako rozwijając metaforę drogi można, by rzec, że ktoś oświetli Ci drogę, gdy nastanie mrok, inny udzieli Ci schronienia lub pozwoli Ci przenocować, a jeszcze inny ostrzeże Cię przed niebezpieczeństwem.

Czasami spotkasz też osoby, które będą Ci przeszkadzać, albo wręcz sabotować Twoją wyprawę. Wykopią dziurę, posłużą się kłamstwem lub będą chcieli Cię zatrzymać przy sobie nie dając nic w zamian.

W trakcie wyprawy staraj się pamiętać, że to Ty jesteś wędrowcem i tylko od Ciebie i Twoich decyzji zależy czy postawisz krok do przodu czy też cofniesz się o kilka kroków.

Na swojej osobistej ścieżce rozwoju spotkasz wielu ludzi, jednak im bardziej będziesz wytrwały i skupiony na celu pomimo, tego, że czasami będziesz brnąć po uszy w błocie, stopniowo i powoli zaczniesz dostrzegać coraz więcej drogowskazów, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że obrałeś dobry kierunek.

Oto one:

Oznaka nr 1 Częściej doceniasz siebie

Zaczyna przeważać w Tobie głos wspierający samoocenę a nie zaniżający ją. Oznacza to, że zaczynasz zauważać i doceniać swoje małe osiągnięcia. Zamiast głosu, który mówi „znowu to spieprzyłeś” „jesteś beznadziejna” coraz częściej pojawia się coś w rodzaju: „zobacz pomimo, że było naprawdę trudno zrobiłeś to i to”

Oznaka nr 2 – Zwiększa się Twoja moc/siła

Dążenie do celu i radzenie sobie z wyzwaniami, tudzież przeszkodami na drodze wyzwala w Tobie niesamowite pokłady energii i pozytywnych emocji.

To stan podobny do zakochania czy flow, z tą różnicą, że w Twoim życiu obiektywnie rzecz biorąc nie zmieniło się nic poza … Tobą.

Innymi słowy czujesz się coraz lepiej z samym sobą i Twój dominujący stan umysłu to energia i chęć do działania. Nie oznacza to, że nie zdarzają się w Twoim życiu trudne momenty i związane z nimi trudne emocje. Jednak są to tylko momenty, z którymi potrafisz sobie poradzić.

Oznaka nr 3 – Przyciągasz do siebie pozytywne  sytuacje i ludzi

W myśl zasady podobne przyciąga podobne, gdy czujesz się coraz lepiej ze sobą, zaczynasz przyciągać do siebie ludzi, którzy są w tym względzie podobni do Ciebie.

I co najważniejsze robisz to bezwysiłkowo, mimowolnie. Na przykład wdajesz się w niewymuszoną pogawędkę ze sprzedawczynią w sklepie, podczas gdy jeszcze do niedawna kosztowało Cię to sporo wysiłku. Coraz częściej łapiesz uśmiechy innych ludzi skierowane w Twoją stronę. Co więcej możesz stać się dla niektórych ludzi inspiracją.

Oznaka nr 4 –Zwiększa się Twoja swoboda bycia, rzadziej pilnujesz tego żeby spełniać oczekiwania innych/być perfekcyjnym

Coraz częściej kierujesz się w życiu zasadą szczerości wobec samego siebie, swoich uczuć i  wyznawanych przez siebie wartości. W coraz mniejszym stopniu zależy Ci na wywieraniu wrażenia na innych ludziach. Innymi słowy ważniejsze staje się dla Ciebie, by wypowiedzieć się szczerze na temat tego, co myślisz i czujesz zamiast dostosowywania się do tego, co myślą i czują inni.

Oznaka nr 5 –Częściej bywasz pełnoprawnym partnerem w relacjach

Zamiast być słuchaczem i odbiorcą historii innych ludzi coraz częściej osiągasz w tym względzie stan równowagi.

Nie jesteś już tylko biernym obserwatorem, słuchaczem, który „potakuje”, zaczynasz się odkrywać, mówić o sobie, wyrażać swoje zdanie i opinie.

Robisz to pomimo lęku, który czasami się pojawia w mniejszym lub większym stopniu. Zmniejsza się przez to Twoja frustracja wynikająca z wcześniejszego poczucia bycia niewysłuchanym.

Im częściej to robisz w tym większym stopniu czujesz się wartościowy z tą różnicą, że poczucie bycia wartościową osobą wypływa z Twojego wnętrza a nie z powodu zaistnienia jakichś czynników zewnętrznych.

Oznaka 6 –Coraz częściej podejmujesz świadome decyzje z kim wchodzisz w relacje a z kim nie

Przestajesz tracić czas na osoby, które z różnych względów są dla Ciebie niedostępne zwłaszcza emocjonalnie. Zaczynasz sobie lepiej radzić z osobami, które próbują Tobą manipulować lub są toksyczne. Potrafisz postawić im stosowne do ich zachowania granice.

Oznaka 7 Wyłania się stopniowo Twoje prawdziwe Ja

Coraz częściej masz poczucie, że wiesz kim jesteś. W ślad za tym podążają Twoje uczucia. Dopuszczasz do głosu swoje uczucia, które stają się wskazówką dotyczącą rozmaitych sytuacji i wyborów, jakich trzeba dokonać.

Na zakończenie warto podkreślić, że odnalezienie siebie samego nie oznacza, że od tego momentu będziesz odczuwać tylko i wyłącznie radość i szczęście a wszelkie trudne momenty nie będą Cię w ogóle dotykać.

Wręcz przeciwnie bycie bliżej siebie samego to niekiedy zanurzenie się w morzu trudnych emocji: smutku, gniewu, rozczarowania, strachu, zażenowania, wstydu itd.

Samo określenie bycia blisko siebie jest przeciwieństwem ucieczki od uczuć. Wręcz przeciwnie, gdy wkroczysz na drogę, która ma Cię zaprowadzić do siebie przygotuj się, że od tego momentu będziesz przede wszystkim doświadczał i czuł.

Porównanie tego doświadczenia do pływania po morzu jest jak najbardziej adekwatne, raz będzie to ocean spokojny innym razem przeżyjesz sztorm. Jedyne czego możesz być pewien to to, że mając dobrą mapę płyniesz w dobrym kierunku. Powodzenia!

Agnieszka Sroka

*/*

Uważasz, że ten wpis jest wartościowy? Skomentuj lub napisz mi w mailu! 🙂 Chciałbyś dostawać informację o podobnych bezpośrednio na Twoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter, dołącz do mnie na fb, Linkedin lub do grupy fb praca z sensem 🙂

Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.