Ćwiczenie – Praca jest wartością – zacznij od docenienia swojego wkładu

Drukuj

Cwiczeneie - praca jest wartościa - docenieniecwiczenia-09

Praca jest jedną z najbardziej twórczych i konstruktywnych działalności człowieka. Jednak często zakopani w walce o wpływy i pozycje nie dajemy sobie szansy na przeżywanie jej z odpowiednim docenieniem i szacunkiem dla wkładanego w nią wysiłku. Mówiąc krótko, brakuje nam poczucia, że to, co robimy ma sens.

Jak jest u Ciebie w pracy ? Rozmawiasz o tym, co jest dla Was ważne? Spędziłeś kiedykolwiek czas na rozmowie, w której ujawniłeś jakimi wartościami kierujesz się w pracy? Wiesz jaką wizję pracy i firmy ma Twój szef?

Rozpowszechnione zarządzanie w stylu „dzikiego kapitalizmu” odziera nas często z tego, kim jesteśmy i co jest dla nas istotne.

W Polsce bardzo rzadko rozmawiamy o tym, że praca jest wartością, że powinniśmy szanować i doceniać wkład ludzi, niezależnie od zawodu jaki wykonują, jeśli robią to rzetelnie i dają nią wartość dodaną dla zespołu, firmy i otoczenia.

Brak nam świadomości, że można skupić się na zadaniach, które ładują równocześnie nasz osobisty cel i cele organizacji, w której pracujemy.  Zbyt rzadko, w obawie przed likwidacją stanowiska, zwolnieniem z pracy, wielu z nas nie przerywa wykonywania zadań bezsensownych, dublujących się, nieetycznych lub niczego nie wnoszących.

Wiele zajęć np. takich jak utrzymywanie porządku, prace produkcyjne, czy administracyjne są przez wielu (nawet je wykonujących!) traktowane są jako praca nieistotna i niezauważalna.

Przyjmując takie podejście niemożliwe jest bycie najlepszą możliwą wersją siebie. Niemożliwy jest rozwój. Nie mamy szans na dobre samopoczucie, dobre zdrowie, dojrzałe relacje ze współpracownikami. Nie ma także opcji na pełną realizację misji i wizji danej firmy czy instytucji.

Warto, żebyś przełamywał ten sposób myślenia, dlatego:

  • Koniecznie zapisz i zapamiętaj odpowiedź:

Z jakich powodów moja praca jest ważna?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Daj sobie czas na zastanowienie i wracaj do tego pytania. Zapytaj współpracowników i rodzinę jak oni to widzą.

  • Zastanów się i zapisz

Co zacznę robić (od jutra, od przeszłego tygodnia za miesiąc), żeby moja praca stała się bardziej wartościowa?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Co przestanę robić, żebym miał większą satysfakcję z pracy i budował bardziej konstruktywne relacje i efekty w pracy?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Wszystkie zamieszczone materiały przygotowane przeze mnie przeznaczone są do wykorzystania przez Ciebie w ramach pracy własnej. Proszę o ich niewykorzystywanie do celów komercyjnych i zawodowych bez wcześniejszej zgody.

Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Zapisywanie to dobra rzecz, dlatego korzystam z notatnika 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.