Ćwiczenie – Jak walczyć z negatywnymi stanami z analizy transakcyjnej u siebie

Drukuj

Cwiczenie jak walczyć z negatywnymi staniami u siebiecwiczenia-09

Posługując się terminami z analizy transakcyjnej możesz zwrócić uwagę na dwa obszary – na lepsze radzenie sobie z przejawami negatywnych stanów u innych, ale możesz także dzięki temu konstruktowi wpłynąć na negatywne stany pojawiające się u Ciebie.

Biorąc pod uwagę swoje dotychczasowe doświadczenie oraz nowe pomysły, które chciałbyś przetestować, odpowiedz na poniższe pytania:

  • Jak mogę sobie poradzić z negatywnymi przejawiamy stanów z analizy transakcyjnej u siebie?

Żeby zneutralizować w sobie (konstruktywnie) Rodzica nadmiernie krytycznego (w którym niszczę poczucie wartości drugiej strony) mogę:

Żeby zneutralizować w sobie (konstruktywnie) Rodzica nadmiernie opiekuńczego (w którym odbieram innym samodzielność) mogę:

Żeby zneutralizować w sobie (konstruktywnie) Dziecko zbuntowane (w którym reaguję nadmiernie emocjonalnie, kłamię, manipuluję, burzę zaufanie innych) mogę:

Żeby zneutralizować w sobie (konstruktywnie) Dziecko nadmiernie podporządkowane (w którym bezkrytycznie ulegam innym, nie walczę o rzeczy ważne) mogę:

Postanowienie

Jaki stan chciałbym włączać częściej, żeby lepiej się czuć i osiągać lepsze rezultaty w pracy?

  • …………………………………………..
  • …………………………………………..
  • ………………………………………….
Wszystkie zamieszczone materiały przygotowane przeze mnie przeznaczone są do wykorzystania przez Ciebie w ramach pracy własnej. Proszę o ich niewykorzystywanie do celów komercyjnych i zawodowych bez wcześniejszej zgody.
Podziel się tym postem z innymi!Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.