Subiektywnie o książce: Agresja – nowe tabu?

Drukuj

 agresja juul


Recenzja książki: Agresja – nowe tabu? Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom

Autor: Jesper Juul

Powinieneś przeczytać tę książkę jeśli:

Chcesz zrozumieć mechanizm powstawania agresywnych zachowań – u Twojego dziecka, ale także u osób dorosłych. Książka będzie pomocna także jeśli osobiście masz problem z wyrażaniem frustracji.

Co uważam za fajne w tej książce:
 • Daje spojrzenie na agresję z lotu ptaka – na jej znaczenie dla naszego funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi oraz w jaki sposób wzmacniają ją sami rodzice i szkoła.
 • Pokazuje jak się zachować, gdy nasze dzieci (uwierzcie, dorośli również ;)) zachowują się agresywnie.
 • Wskazuje jakie nasze zachowania potęgują poczucie niezrozumienia i zwiększają frustrację drugiej strony.
 • Pokazuje absurdy wychowania dzieci w przekonaniu, że „coś takiego jak złość w normalnych rodzinach nie istnieje” lub „nie wypada, żeby istniała”.
 • Daje praktyczne wskazówki jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości poprzez umożliwienie mu poznawania konsekwencji jego zachowania a nie poprzez karanie, które niszczy jego integralność i wiarę w siebie.
 • Przedstawia według mnie pięknie i prawdziwie, złość, wściekłość oraz nienawiść jako odpowiedź człowieka na to, że przestaje on czuć się w relacji z partnerem osobą wartościową.
 • Przypomina, że w relacji między dorosłym a dzieckiem, to w 100% na dorosłym spoczywa odpowiedzialność za jej przebieg. Odrębną kwestią jest to czy podejmujemy tę odpowiedzialność, ale to my odpowiadamy za jakość relacji a nie dziecko, które po prostu nie ma jeszcze takich umiejętności.
 • Prezentuje postawę autora, pod którą się podpisuję, że zabranianie wyrażania flustracji dzieciom, zamiast uczenia ich akceptowalnej formy ich wyrażania jest swego rodzaju wtórną wiktymizacją – zabronieniem wołania o pomoc, w sytuacji, gdy dziecko czegoś bardzo potrzebuje.
Co nie było dla mnie fajne/czego mi zabrakło:

Tym razem niczego mi nie zabrakło, być może dlatego, że mimo tego, że jest książeczka tak króciótka, syntezuje sporo wiedzy i praktyki na temat radzenia sobie z (dziecięcą) agresją.

Liczba stron książki: 142
Dodatkowe informacje:

Dla jasności: Książkę do przedstawienia Wam wybrałam sama. Na moim blogu znajdują się wyłącznie recenzje książek, które są tak dobre, że w mojej ocenie, trzeba je przeczytać 🙂

 

Podziel się tym postem z innymi!Share on FacebookShare on LinkedIn

Marta Pawilikowska-Olszta

Marta Pawlikowska-Olszta - zajmuję się wsparciem etycznego i efektywnego zarządzania ludźmi w Polsce na każdym z etapów – zarówno w procesie rekrutacji, adaptacji, rozwoju kompetencji, oceny pracowników, jak i zwalniania. Swoje działania praktyczne prowadzę w nurcie psychologii pozytywnej.

Może Ci się również spodoba

4 komentarze

 1. Bardzo ciekawa propozycja, koniecznie muszę się za nią rozejrzeć 🙂

 2. Ola Stępień pisze:

  Brzmi interesująco, szczególnie fakt że wyjaśnia mechanizm powstawania agresji od najmłodszych lat. Chyba będę musiała zerknąć na tą pozycje

 3. Z naciskiem na szczęście pisze:

  Agresja to w sumie nie prostu temat. O książce nie słyszałam ale muszę się zorientować co i jak.
  Pozdrawiam

 4. Agnieszka pisze:

  Uwielbiam książki. Tej nie znałam. Brzmi interesująco i rozwojowo. Super, że o niej wspomniałaś:}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.